Një vullkan në ishullin La Palma në Spanjë shpërtheu të dielën, duke bërë që autoritetet të shpejtojnë evakuimet për rreth 5.000 njerëz.

Instituti Vullkanologjik i Ishujve Kanarie raportoi shpërthimin në Cumbre Vieja rreth orës 15:00 me kohën lokale.

La Palma, me një popullsi prej 85.000, është një nga tetë ishujt në arkipelagun e Ishujve Kanarie të Spanjës. Në pikën e tyre më të afërt me Afrikën, ata janë 100 kilometra nga Maroku.

Itahiza Dominguez, kreu i Sizmologjisë i Institutit Gjeologjik Kombëtar të Spanjës, i tha stacionit televiziv lokal RTVC se megjithëse është shumë herët për të thënë se sa gjatë do të zgjaste ky, shpërthimet paraprake në Ishujt Kanarie zgjatën javë apo edhe muaj.

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez mbërriti në vendngjarje. Pamjet nga ajri treguan lavë nga vullkani Cumbre Vieja që u derdh poshtë dhe shkatërroi disa shtëpi.

Sanchez tha se autoritetet po monitorojnë nga afër zjarret që mund të fillojnë nga djegia e llavës. Rojet ushtarake dhe civile janë vendosur për të ndihmuar.

Cumbre Vieja në La Palma një nga rajonet vullkanike më aktive në Kanarie dhe shpërthimi i fundit u paralajmërua nga mbi 22 mijë dridhje brenda një jave në ishull.

Shpërthimi më i hershëm i regjistruar në La Palma ishte në 1430, sipas Institutit Gjeografik Kombëtar Spanjoll (ING) dhe ai i fundit ndodhi më 1971, nga i cili pati një viktimë.