67 persona kanë humbur jetën si pasojë e zjarrit në ishullin Hawaiii. Evakuime të reja janë duke u zhvilluar në ishull teksa flakët po prekin edhe qytetin e Kaanapali.

Urdhri u zbatua vetëm disa orë pasi banorët e vendit Lahaina, Hawaii aty pranë u lejuan të ktheheshin shkurtimisht për të vlerësuar dëmet në qytetin e shkatërruar nga zjarri.

Autoritetet kanë deklaruar se qindra njerëz janë raportuar të zhdukur dhe numri mund të rritet ende, raporton BBC.

Departamenti i Policisë Maui shkroi në një postim në Facebook se prioriteti i tyre ishte “të garantonin sigurinë e komunitetit”, pasi ata konfirmuan se evakuimi i Kaanapali ishte duke u zhvilluar.

Lahaina dhe Kaanapali janë ende pa energji elektrike dhe ujë. Ekipet e kërkimit janë ende në zonë në kërkim të viktimave nga zjarri. Katastrofa filloi të shpalosej pak pas mesnatës të së martës më 8 gusht kur u njoftua për një zjarr në qytetin Kula, afërsisht 56 km nga Lahaina. Rreth pesë orë më vonë atë mëngjes, energjia u ndërpre në Lahaina, sipas banorëve.

Po ashtu edhe, roja Bregdetare tha se deri më tani kishte nxjerrë 17 persona të gjallë nga uji pranë portit të qytetit.

Guvernatori Josh Green, tha se do të duhen shumë vite për të riparuar dëmet e shkaktuara nga zjarret në ishullin Maui. Më shumë se 1000 ndërtesa ishin shkatërruar në Lahaina, një qytet bregdetar me një histori të pasur që tërheq rreth 2 milionë turistë në vit.

Kjo e bën atë fatkeqësinë natyrore më vdekjeprurëse të Haëaiit, duke eklipsuar numrin e një cunami në vitin 1960 që vrau 61 njerëz.

Për rindërtimin e ishullit duhen miliarda dollarë dhe se mijëra njerëz kanë mbetur të pastrehë. Ditët e fundit, donacionet kanë ardhur për organizatat e ndihmës dhe ndihmës në Maui.

Artikulli paraprakPLAGOSI GRUAN E DJALIN DHE NUK IU DORËZUA POLICISË, 62-VJEÇARI EKZEKUTOHET NGA RENEA
Artikulli tjetërA PO SHKON EURO DREJT RRITJES? JA ME SA KËMBEHEN MONEDHAT E HUAJA SOT