Ministri i Brendshëm Taulant Balla, ka reaguar lidhur me situatën e zjarreve në vendin. Balla shprehet se me personin e arrestuar mbrëmë në Levan, shkon në 23 numri i arrestuarve për veprën penale të shkatërrimit të pronës përmes zjarrit.

Përmes një postimi në rrjetet sociale ministri Balla thekson se Policia e Shtetit po vijon punën për dokumentimin e dëmeve të shkaktuara mjedisore, pronës private dhe publike dhe rrezikimit të jetës së banorëve.

Postimi i plotë i ministrit Taulant Balla:

Zjarret në vend, Me personin e arrestuar mbrëmë në Levan, shkon në 23 numri i arrestuarve për veprën penale të shkatërrimit të pronës përmes zjarrit. Policia e Shtetit po vijon punën për dokumentimin e dëmeve të shkaktuara mjedisore, pronës private dhe publike dhe rrezikimit të jetës së banorëve. Do t’i ndjek personalisht të gjitha këto çështje penale në procedurat gjyqësore për ndëshkimin e një krimi barbar si ky, i cili në Kodin Penal të Republikës së Shqipërisë dënohet deri 15 vjet burg

Artikulli paraprakGJENDET I PAJETË SHTETASI 65- VJEÇARË NË FUSHË ARRËZ
Artikulli tjetërRUSIA VIJON BOMBARDIMET EDHE NË DITËN E PAVARËSISË SË UKRAINËS, RAPORTOHET PËR 1 VIKTIMË DHE 16 TË PLAGOSUR