Qeveria zvicerane ka miratuar paketën e 11 të sanksioneve të Bashkimit Evropian kundër Rusisë për luftën në Ukrainë.

Zvicra, e cila është një partner kryesor tregtar i BE-së, ka ndjekur çdo raund sanksionesh kundër kompanive dhe individëve rusë që kur Presidenti rus Vladimir Putin filloi pushtimin e Ukrainës në shkurt të vitit të kaluar. Paketa e 11 e sanksioneve të BE-së synon të mbyllë mungesat që ata kanë në mënyrë që mallrat jetike për përpjekjet e Putinit për luftë të mos vijnë në Rusi nëpërmjet vendeve që tregtojnë me BE-në dhe atyre që kanë mbajtur marrëdhënie tregtare me Moskën.

Masa zvicerane do të ndalojë eksportin e disa “mallrave me përdorim të dyfishtë” në 87 kompani të tjera.

Artikulli paraprakSHQIPËRIA BËHET ANËTARE E ORGANIZATËS NDËRKOMBËTARE TË VERËS DHE VRESHTARISË
Artikulli tjetërLUIGI SORECA RIKTHEHET ME DETYRË SËRISH, JA POSTI QË DO TË MBAJË