Ministrat e Qeveria së re të Kyriakos Mitsotakis kanë marrë sot detyrën, pasi u betuan më herët para Presidentes së Republikës Katerina Sakelaropulu.Të gjithë ministrat, zëvendësministrat dhe zëvendësministrat e rinj bënë besim fetar, me përjashtim të zv/ministrit të Punës dhe Sigurimeve Shoqërore që pati një betim politik.

Në deklarata të shkurtra pas mbërritjes së tyre në Pallatin Presidencial, shumica e tyre u angazhuan për punë të palodhur, vigjilencë e efikasitet. Mbledhja e parë e Këshillit të ri të Ministrave është caktuar për nesër. Ministrat në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të mërkurën do të marrin dosjet me prioritetet, të cilat përfshihen në programin parazgjedhor dhe do të zbatohen gjatë 4 viteve.

Kabineti i ri ka 15 gra dhe 46 burra. Kryeministri e cilësoi qeverinë e re si një “qeveri të punës”. për të zbatuar të gjitha reformat për të cilat vendi ka aq nevojë.

Artikulli paraprakPËRSHTATËN LOKALIN PËR LOJËRA KOMPJUTERIKE DHE SHISNIN KANABIS, ARRESTOHEN PRONARI DHE KAMERIERI NË KURBIN
Artikulli tjetër“VETTINGU I POLITIKANËVE I JEP FUND PËRBALTJES E KORRUPSIONIT”, BASHA TAKIM ME STRUKTURAT E PD