HARROJINI DITËT ME DIELL, JA ÇFARË NDODH NË SHQIPËRI JAVËN E ARDHSHME

Kjo e diel është dita e fundit e muajit shtator me rreze dielli, pasi duke filluar që nesër (e hënë 26 shtator) dhe përgjatë...

MAKINAT VIJOJNË TË DËMTOJNË BARRIERAT E BY PASS-it

  By Pass-i i Shkodrës vazhdon të dëmtohet nga persona të papërgjegjshëm. Nga vëzhgimi i bërë nga Star Plus u vu re se në shumë...

INVESTOI PËR TETË VITE, FALIMENTON FERMERI NË LEZHË

  Pas 25-vitesh emigracion në Itali, Zef Gjergji nga fshati Troshan i Lezhës vendosi të rikthehet dhe kursimet e jetës ti investojë në vendlindje. 8-vite...

MOT I PAQËNDRUESHËM DHE ULJE TEMPERATURASH, ÇFARË NDODH JAVËN E ARDHSHME

Për javën që presim përpara vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike kryesisht të qëndrueshme. Gjithashtu karakteristikë e kësaj jave do të jenë...

43% E TË PUNËSUARVE NË VEND MARRIN DERI NË 330 EURO NË MUAJ

Zbrazja e vendit nga emigracioni i lartë i të rinjve po nxit bizneset të aplikojnë rritje të pagave, por përfitimet po gërryhen nga inflacioni,...

JO VETËM EMIGRACION, EDHE INVESTIMET SHQIPTARE PO IKIN JASHTË VENDIT, NIVELI MË I LARTË...

Ndërkohë që investimet e huaja direkte në Shqipëri këtë vit po shënojnë vlera rekord, një tendencë të ngjashme shfaqin edhe investimet shqiptare jashtë vendit. Sipas...

LAMTUMIRA MOTËR ORSOLINA MARTINIT, I MBIJETOI KOMUNIZMIT

  Është ndarë nga jeta në Firence të Italisë në moshën 97 vjeçare moter Orsolina Martini murgesha e fundit e Kuvendit të Motrave Sigmantine në...

EMIGRANTËT SHQIPTARËT TEJKALOJNË RRETH 9 HERË SHTETIN ME TË ARDHURAT E TYRE!

Sipas statistikave emigrantët shqiptarë në kohën e krizës dhe rritjes së çmimeve në vend, vetëm në gjashtë mujorin e fundit kanë sjellë rreth 376...

RAMA: NXËNËSIT E SHKOLLAVE ‘9-VJEÇARE’ QË I KEQPËRDORIN LIBRAT, VITIN TJETËR S’I MARRIN FALAS

Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij në prezantimin e abetares së përbashkët Shqipëri Kosovë iu përgjigj dhe komenteve dhe akuzve të opozitës lidhur...

PREZANTOHET ABETARJA E PËRBASHKËT SHQIPËRI-KOSOVË, MINISTRJA NAGAVCI: ME NJË PUNË TË MADHE ARRITËM NJË...

Ministrja e Arsimit e Kosovës Arbërie Nagavci u shpreh se abetarja e re e përbashkët është një ndër gurët e parë në bashkëpunimin mes...

BOTA