“Putini gaboi, NATO është sot më e fortë, më energjike dhe e bashkuar se kurrë në historinë e saj”. Kështu tha presidenti Joe Biden në fjalimin në samitin e Vilnius në Lituani. Presidenti kujtoi “betimin e shenjtë” të nenit 5 të Aleancës, se “sulmi ndaj njërit është sulm ndaj të gjithëve”.

Artikulli paraprakTURQIA S’DO TA RATIFIKOJË KANDIDATURËN E SUEDISË PËR NATO DERI NË TETOR
Artikulli tjetërSHTYPI I DITËS 13 KORRIK 2023