Në një arkivol të vogël, të bardhë, trupi i një fëmije të palindur, një fetus 27 javësh , i cili vdiq në barkun e nënës së tij, një emigranteje irakiene , ndërsa ajo përpiqej të kalonte kufirin nga Bjellorusia për në Bashkimin Evropian. u varros sot në verilindje të Polonisë.

Është varri i katërt që u hap në varrezat specifike të fshatit Bohoniki për viktimat e krizës së emigracionit.

Nëna e Halikari Dacker e dëboi atë, ndërsa ajo, burri i saj dhe pesë fëmijët e tyre kaluan kufirin Bjellorusi-Poloni përmes pyjeve të dendura dhe të akullta. Familja Dacker, e cila u largua nga Kurdistani i Irakut, ishte në mesin e mijëra emigrantëve që udhëtuan në Bjellorusi me shpresën për një jetë më të mirë në BE.

Organizatat humanitare thonë se deri në 13 emigrantë kanë vdekur në të dy anët e kufirit duke u përpjekur të hyjnë në Bashkimin Evropian nëpërmjet Bjellorusisë. Vetëm dy anëtarë të komunitetit lokal dhe imami e shoqëruan arkivolin e vogël e të bardhë deri te varri, kur bora e parë kishte mbuluar zonën përreth.

Nëna e tij është në gjendje kritike në një spital lokal, ndërsa babai i tij dhe pesë fëmijët e tyre janë strehuar në një qendër pritjeje refugjatësh në Bialystok (lindje). Familja u pikas nga vullnetarë polakë në pyjet e akullta të zonës kufitare më 12 nëntor, pranë fshatit Narefka (në lindje).

“ Fëmijët u ulën shumë të qetë dhe të qetë pranë nënës së tyre, e cila nuk pushonte së bërtituri. “Babai i tyre i shtrëngoi dorën, duke bërë thirrje për ndihmë ” , tha Piotr Matetsky, një vullnetar, për gazetën Gazeta Ëyborcza.

“Ajo vuajti për dy ditë, e shtrirë, duke vjellë ujë, pa marrë asnjë ushqim. Një ambulancë e transportoi gruan në një spital lokal, ku mjekët konstatuan vdekjen e fetusit. Këta njerëz nuk e lanë shtëpinë e tyre, vendin e tyre për të bërë një udhëtim turistik, por për të gjetur një jetë më të mirë. Kur hapëm varrin e parë, shpresuam se do të ishte i fundit. “Për fat të keq, kjo nuk ndodhi”- shtoi ai.

Artikulli paraprakDOLI NGA BIG BROTHER VIP, DEKLARATA E KLEDIT PËR BEATRIX: E DINTE QË ISHA I LIDHUR DHE BËRI…
Artikulli tjetër“KISHA FAMILJEN E TMERRSHME”, ERMAL META PËR MEDIAN ITALIANE: BABAI NUK ISHTE NJERI I MIRË