Ekonomisti 62 vjeçar Carlo Cottarelli ka mbërritur në Quirinale për të marrë nga presidenti Matarella mandatin për të formuar qeverinë neutrale.

Presidenti i Republikës, Sergio Mattarella, ka pranuar Carlo Cottarellin në Quirinale pas heqjes nga kandidatura të Giuseppe Conte

Mateo Salvini ka thënë që nese Berlusconi nga aleanca e qendrës së djathtë e mbështet atë atëherë është e mundur që Cottarelli të zgjidhet si kryeministër i përkohshëm i vendit, dhe në këtë mënyrë shmanget edhe kaosi i krijuar në Itali, prej 84 ditësh pa qeveri.

Artikulli paraprakPËRGJIMI I PD, ARRESTOHET NË KOSOVË DËSHMITARI ‘X’ ALBERT VELIU
Artikulli tjetërAKSIONI OPOZITAR, FLAMUR NOKA: DUHET TË BOJKOTOJMË PARLAMENTIN