Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka bërë së fundi një paralajmërim për Perëndimin, që sipas tij të zgjedhin mes Kosovës dhe Serbisë.

Në një deklaratë, Vuçiç lë të kuptojë se nëse Perëndimi zgjedh Kosovën, s’do të kenë Serbinë.

”Nuk është problem i doni ata e nuk na doni neve, nëse i doni ata, nuk do të na keni neve. I doni ata dhe doni t’u ndihmoni atyre, do të mbijetojmë! Por jemi mjaftueshëm të edukuar dhe mjaftueshëm të mençur e trima dhe mjaftueshëm kemi marrë mësime dhe kemi fituar përvoja pas gjithë asaj që na keni bërë 25 vjetët e kaluara që ta presim momentin më të mirë të mundshëm dhe ta shfrytëzojmë mundësinë, rastin tonë”.

Kjo deklaratë e Vuçiçit sipas përdoruesve të platformës X, po konsiderohet kërcënim direkt luftarak për Kosovën.

Për këtë ka reaguar ashpër deputeti i Parlamentit Europian nga Gjermania, Reinhard Bütikofer, që i kërkon dyshes ndërmjetësuese Borrell-Lajçak, por edhe drejtuesve të lartë të BE-së që të reagojnë për të mos lejuar që Vuçiç të mbjellë farat e luftës.

“Duhet të ndryshoni qasjen e BE-së menjëherë”, shkruan ai.

Artikulli paraprakRESHJE SHIU DHE VRANËSIRA, PARASHIKIMI I MOTIT PËR SOT
Artikulli tjetërPRESIONI PËR PUNONJËS, TURIZMI RRITI PAGËN MESATARE PËR EFEKT KONTRIBUTESH ME 23%