Nga sot Taulant Balla zyrtarisht Ministri i Brendshëm i Shqipërisë.

Dy ditë pasi mori miratimin nga Parlamenti, Taulant Balla është betuar para Presidentit të Republikës Bajram Begaj si Ministër i Brendshëm, në një ceremoni në Institucionin e Presidentit, ku merrte pjesë kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla si dhe deputetë të PS-së.

Balla është ministri i pestë i qeverisë socialiste, prej vitit 2013 kur mori pushtetin.
Kuvendi miratoi të enjten dekretin e Presidentit të Republikës për emërimin e Taulant Ballës në postin e ministrit të Brendshëm, me 75 vota pro, 16 kundër, 1 abstenim.

Balla është një ndër zërat më të fortë të mazhorancës në Kuvend, ku ka përballuar pothuajse i vetëm betejat me opozitën, të cilat shpesh kanë përfunduar edhe ne gjykatë dhe Balla ka dalë fitues për akuzat ndaj tij.

Karrierën politike, Taulant Balla e nisi ne vitin 2004, ku shërbeu si këshilltar i kryeministrit të asaj kohe Fatos Nano. Ai u zgjodh për herë të parë deputet i Librazhdit në vitin 2005, në moshën 28 vjeçare dhe prej asaj kohe nuk ka munguar në Kuvendin e Shqipërisë. Pas zgjedhjeve të vitit 2017, Taulant Balla u emërua kryetar i grupit parlamentar socialist.

Njëkohësisht, ai u emërua Kryetar i Delegacionit të Parlamentit të Shqipërisë në Parlamentin Europian dhe Zëvendës Kryetar i Këshillit Kombëtar të Integrimit Europian. Pas dorëheqjes së Gramoz Ruçit, Balla u zgjodh Sekretar i Përgjithshëm i Partise Socialiste post të cilin e mbajti deri pas zgjedhjeve të vitit 2021, ku u zëvendësua nga Damian Gjiknuri.

Balla është deputet i Qarkut te Elbasanit dhe drejtues politik për Partine Socialiste në Qarkun Fier. Më herët ka drejtuar qarkun e Elbasanit ku ka marrë edhe rezultatin më të mirë elektoral në zgjedhjet e vitit 2017 dhe 2021 si për socialistët por edhe vetë si deputet rezultoi më i votuari në rang kombëtar.

Artikulli paraprakKREDITË ME PROBLEME U ULËN NË VALUTË TË HUAJ, POR U RRITËN NË LEKË
Artikulli tjetërTEMPERATURA DERI NË 42 GRADË CELSIUS, AS SHQIPËRIA NUK I SHPËTON VAPËS EKSTREME, SINOPTIKANI: JA QYTETET MË TË NXEHTA