Një 22-vjeçar nga Shkodra përfundoi në prangat e policisë së Gjirokastrës pasi u kap duke transportuar emigrantë nga vende të treta kundrejt shifrave prej 500 eurosh për person.

Njoftimi:

U kap në flagrancë duke transportuar kundrejt 500 Euro për person emigrantë nga vendet e treta, të cilët synonin të kalonin ilegalisht nga Shqipëria në vendet e BE-së, vihet në pranga 22-vjeçari nga Shkodra. Sekuestrohen me cilësinë e provës materiale automjeti me të cilin transportoheshin emigrantët dhe 2 celularë. Specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme të DVP Gjirokastër, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale të ndihmë për kalim të paligjshëm të kufijve, të mbështetur dhe nga inteligjenca policore, kanë finalizuar operacionin e koduar “Stacioni”, si rezultat i të cilit u vu në pranga shtetasi A. D, 22 vjeç, banues në Dukagjin, Shkodër. Automjeti që drejtonte 22-vjeçari u lokalizua në aksin rrugor “Gjirokastër-Kakavije”, ku punonjësit e Policisë i dhanë urdhër për ndalim dhe mundën ta arrestojnë në hyrje të Gjirokastrës. Nga kontrollet në automjet dhe nga veprimet e tjera procedurale rezultoi se shtetasi A. D. po transportonte nga Shkodra në drejtim të Greqisë, kundrejt pagesës 500 Euro për person, 4 emigrantë nga vendet e treta, të cilët synonin të kalonin ilegalisht nga Shqipëria, në vendet e BE-së.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan automjeti tip “Mercedes Benz” dhe 2 celularë. Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Gjirokastër, për veprime të mëtejshme.

Artikulli paraprakBALLA TAKIM ME KRYEBASHKIAKUN E BAJRAM CURRIT: 200.000 VIZITORË BRENDA KËTIJ VITI NË KËTË ZONË
Artikulli tjetërVOTIMET NË LUGINËN E PRESHEVËS, JORIDA TABAKU NDJEK NGA AFËR PROCESIN