Presidenti Ilir Meta deklaroi se ai nuk shkeli Kushtetutën me firmosjen e dekretit teksa ishte në Stamboll për lirimin nga detyra e shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Bajram Begajt, i cili tashmë është kreu i ri i shtetit.

I ftuar në Syri.tv, Meta tha se nuk ka shantazhe për faktin që ai firmosi.

“Po të isha në Tiranë, do e firmosja në zyrë. S’plotësoj tekat e Edi Ramës. Më intereson se çdo veprim i presidentit ka qenë në përputhje me Kushtetutën. Dekreti ka ardhur në mënyrë elektronike nga Tirana në Stamboll. Pasi u shqyrtua nga unë dhe pasi e lexova, e firmosa publikisht dhe u dërgua elektronikisht ne Tirane. Cdo veprim i imi ka qene ne përputhje me Kushtetuten dhe ne perputhje me ligjin. Ne planin kushtetues zero problem, ne planin ligjor zero problem, ne planin moral zero problem.”, tha Meta.

Artikulli paraprak“HELIKOPTERËT JANË NË XHENAZE”/ VASILI PËR ZJARRET: VENDI PO DIGJET, QEVERIA MERRET ME OPOZITËN
Artikulli tjetër“KAM KOMUNIKUAR ME BEGAJN DHE E KAM URUAR”, META ZBULON PRAPASKENAT PARA FIRMOSJES SË DEKRETIT