Ambasadori i ri i Republikës së Shqipërisë në SHBA, Ervin Bushati i paraqiti presidentit Joe Biden letrat kredenciale, duke startuar në këtë mënyrë zyrtarisht detyrën e tij si përfaqësues i Shqipërisë në Uashington.
Shtëpia e Bardhë ka publikuar fotot nga dorëzimi i letrave kredenciale nga Bushati, i cili shfaqet në prani të Biden, sëbashku me bashkëshorten e tij.

Bushati u dekretua në detyrën e diplomatit që do të përfaqësojë Shqipërinë në SHBA më datë 11 korrik të këtij viti.

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Ervin Bushati, u emërua si ambasador i Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndërsa do të jetë dhe ambasador jorezident në Shtetet e Bashkuara të Meksikës, Republikën e Panamasë, Republikën Domenikane, Republikën e Guatemalës dhe në Republikën e Kosta Rikës.

Artikulli paraprakKESH BLEN RRETH 56 MIJË MWH ENERGJI ELEKTRIKE PËR PERIUDHËN 25 SHTATOR-1 TETOR
Artikulli tjetërKIEVI: KOMANDATI I FLOTËS RUSE TË DETIT TË ZI, MES 34 TË VRARËVE NGA SULMI ME RAKETA