Krimi ekonomik në Policinë e Tiranës ka arrestuar ndërtuesin Dritan Llanaj. Ai është arrestuar, pasi akuzohet për falsifikim dokumentesh, ndërtim i paligjshëm dhe mashtrim me pasoja të rënda. Pallati për të cilin akuzohet ndërtuesi Dritan Llanaj ndodhet tek ‘Unaza e Re’.

Ky pallat është bërë objekt i disa ngjarjeve vitet e fundit, ku pronarët e tokës kanë protestuar para Prokurorisë dhe Policisë për mashtrim që u është bërë nga Dritan Llanajn. Në 2017-në, pronarët e tokës kanë kërcënuar se do hidhen nga ky pallat, pasi Dritan Llanajn nuk u kishte dhënë pjesën që u takonte me kontratë dhe i kishte mashtruar.

Krimi ekonomik në Policinë e Tiranës thotë se Llanaj ka falsifikuar disa dokumente, ndërkohë që apartamentet që I takonin pronarëve të tokës u a ka shitur disa qytetar
Njoftimi i policisë:
Nga Specialistët e Hetimit të Krimit Ekonomik dhe Finaciar pranë D.V.P. Tiranë, u bë ndalimi i shtetasit: Dritan Llanaj, 41 vjeç, banues në Tiranë.

Gjykata e Rrethit Gjyqësorë Tiranë me vendimin e datës 07.05.2018 ka caktuar ndaj këtij shtetasi masën e sigurimit “Arrest me Burg” për veprat penale “ Falsifikim i vulave dhe stampave”, Ndërtim i paligjshëm”, “Mashtrim”, të parashikuara nga neni 190/1, 199/a/3 dhe 143/3 i kodit penal.

Materialet proceduriale do ti kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësorë Tiranë për veprime të mëtejshme.

Artikulli paraprakLIROHET NGA BURGU MARK FRROKU
Artikulli tjetërVETTINGU ‘DJEG’ GJYQTARIN E TRETË TË KUSHTETUESES