Valltarja Liljana Cingu, ‘Shqiponja’ e valles shqiptare, është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare. Cingu ishte vlerësuar me dekoratën ‘Nderi i Kombit’, ishte nga valltaret shqiptare, që krijoi një personalitet të sajin tipik jo vetëm në skenë, por edhe jashtë saj.

“E trishtë ndarja nga jeta e “Mbretëreshës së valles shqiptare”, Lili Cingu. Për vite me radhë, ajo ishte imazhi i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore, duke u dhënë jetë më shumë se 200 valleve të kërcyera prej saj. Lili Cingu i përket asaj plejade artistësh, që e ngjitën vallen shqipe në skenat më të mëdha të botës, duke treguar një Shqipëri tjetër, me kulturë dhe folklor të pasur. Sallës së provave të Ansamblit do t’i mungojë hapi i saj i lehtë, dhe fjala e saj e ëmbël. Por kjo ikje është vetëm fizike, sepse emri i saj do të jetojë bashkë me Ansamblin, e kudo që të kërcehet vallja shqipe, do të jetë edhe kujtimi i Lili Cingut me publikun që aq shumë e deshi dhe e vlerësoi” shkruan Teatri i Operas dhe Baletit në një postim në facebook pasditen e sotme.

Liljana Cingu, u lind në Tiranë në 31 dhjetor 1950. Ashtu si dhjetëra artistë të tjerë edhe tek Lili talenti ra në sy që në fëmijëri. Ajo ndërmjet sportit dhe artit zgjodhi këtë të fundit.

Artikulli paraprakRAMA: LAMTUMIRË LILI CINGU, LE ZBRAZUR FRONIN E MBRETËRESHËS SË VALLES SHQIPTARE
Artikulli tjetërSERBIA KËRKON SEANCË TË JASHTËZAKONSHME PËR KOSOVËN NË KËSHILLIN E SIGURIMIT, ZBARDHEN DETAJET