Numërimi mbrapsht ka filluar. Kjo e premte shënon 40 ditë derisa java e Eurovizionit të nisë me një ceremoni hapjeje të “tapetit të kaltër” në Liverpool më 9 maj.

Të 37 këngët janë dorëzuar tani, me tekste që trajtojnë gjithçka, nga pushtimi demonik deri te pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

BBC ka bërë një renditje subjektive të të gjitha këngëve pjesëmarrëse, ndër to edhe Shqipëria, e cila sipas medias britanike, nuk pritet të ketë ndonjë arritje të madhe.

“Në një tipar sinkroniteti tipografik, Albina është përfaqësuesja e Shqipërisë për vitin 2023.
Një ish-nënkampione e The Voice, ajo interpreton “Duje”, një baladë dramatike për familjet që ndahen dhe ndikimin që ka te fëmijët. Performanca përfundon me Albinën që ulet në gjunjë e përlotur.

Vargjet e pasionuara të Albinës ndërtohen në një kor tërheqës, duke shfaqur vokale në sfond nga familja e saj – por në përgjithësi, është mjaft e vështirë.

Parashikimi: Gjysma e poshtme e tabelës së vendeve kryesore”, shkruan BBC.

Franca renditet si fituese e mundshme, gjithashtu Suedia me fituesen e vitit 2012, Loreen, Spanja ndër tre më të mirat.

Artikulli paraprakBERLUSCONI ME LEUÇEMI, 86-VJEÇARI NË NATËN MË TË NDËRLIKUAR TË JETËS POR ‘KAVALIERI’ KA FITUAR ‘NJË MIJË BETEJA’ PËR SHËNDETIN E TIJ
Artikulli tjetërSTAR TREND – NOELI