Taulant Balla nga Kuvendi ka bërë një deklaratë të fortë sa i takon çështjes së negociatave.

“Kërkova fjalën për të ndarë një lajm të rëndësishëm sa i përket rrugëtimin tonë drejt anëtarësimit në BE që ka të bëjë me faktin se ka një dakordësi të plotë mes 27 endeve anëtare të BE për të mbajtur javën e ardhshme Konferencën e Parë ndërqeverisë mes Shqipërisë dhe BE”, tha Balla.

“Është një moment i rëndësishëm, kjo pas komunikimeve të disa orësh të parlamenteve anëtare. Sapo është larguar edhe ambasadori i Çekisë me të cilin pata mundësinë të zhvilloj një komunikim. Dakordësia politike tashmë është arritur dhe mbajtja e Konferencës Ndërqeveritare tashmë javën e ardhshme është fakt”,shtoi Balla.

Artikulli paraprakRAMA QYTETARËVE TË MV: PRANOJENI PROPOZIMIN E MACRON
Artikulli tjetërMSH: 553 QYTETARË TË INFEKTUAR, NJË HUMBJE JETE DHE 192 TË SHËRUAR NË 24 ORËT E FUNDIT NGA COVID-19