Kriza ekonomike që ka prekur vendin po rezulton më e rëndë nga parashikimet e bëra. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko gjatë raportimit në komisionin e Ekonomisë theksoi se inflacioni po rezulton më i lartë se vlerësimet e bëra ndërsa kriza e çmimeve pritet të vijoj edhe gjatë vitit të ardhshëm. Sejko i kërkoi qeverisë që të mbështesë shtresat në nevojë.

Sipas Sejkos nëse konflikti rusi-Ukrainë do të vijojë disa ekonomi rrezikojnë të bien edhe në recension. Deputetja demokrate Jorida Tabaku kritikoi Bankën e Shqipërisë në lidhje me qëndrimet e saj për ecurinë ekonomike.

Banka e Shqipërisë rriti në 1% normën bazë të interesit si pasojë e rritjes së çmimeve një masë kjo që do të vijoj edhe në muajt e ardhshëm për shkak se inflacioni vijon të rritet.

Artikulli paraprakBE-JA VENDOS RREGULLA TË REJA GJATË UDHËTIMEVE AJRORE
Artikulli tjetërBLLOKOHET FACEBOOK DHE INSTRAGRAM NË DONJECK