Kreu i Grupit Parlamentar të PD-së së Rithemelimit, Gazment Bardhi ka depozituar në SPAK, një shtesë padie në lidhje me ish-agjentin e FBI-së Charles McGonigal. Bardhi, nën cilësinë e tij si kallëzues i është drejtuar SPAK me një informacion shtesë, shoqëruar me të tjera dokumente, lidhur me këtë aferë, duke kërkuar hetimin e Edi Ramës dhe mbajtjen përgjegjës të kryeministrit. Kujtojmë se MCGonigal është dënuar për shkelje të rëndë të besimit të publikut, lidhur me 225 mijë dollarë, që mori nga shqiptaro-amerikani Agron Neza, dhe mosdeklarimin e kontakteve me zyrtarë të Shqipërisë, përfshirë kryeministrin Edi Rama. Padia e kreut të Grupit Parlamentar të PD-së së Rithemelimit, Gazment Bardhi:

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike
Tiranë, më 18.03.2024
NJOFTIM PËR SHTYP

Në vijim të komunikimeve të mëparshme lidhur me kallëzimin penal nr. 14, i vitit 2023, për të cilin është regjistruar procedimi penal lidhur me cështjen Edi Rama – McGonigal, sot Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike z. Gazment Bardhi, në cilësinë e tij si kallëzues, i është drejtuar SPAK me një informacion shtesë, shoqëruar me dokumente të reja, lidhur me këtë aferë të rëndë, duke kërkuar hetimin e Edi Ramës dhe mbajtjen e tij përgjegjës për aferën korruptive.. Në 20 Shtator 2023, Charles McGonigal pranoi fajësinë lidhur me të gjitha akt-akuzat, të cilat përfshinin, ndër të tjera, vizitat e tij në Shqipëri, takimet me kryeministrin Edi Rama dhe “mbajtjen e një marrëdhënie të vazhdueshme me të”. Në të dhënat shtesë të dorëzuara në SPAK dokumentohet se McGonigal jo vetëm nuk deklaroi marrjen e parave, por avancoi interesat e biznesit dhe gënjeu FBI-në për aktivitetin e tyre të përbashkët me Edi Ramën, duke fshehur kështu faktin që ai kishte konflikt interesi dhe interesa financiare private. Gjykata Federale e Ëashington-it dënoi ish-zyrtarin e FBI-së Charles McGonigal, për “shkelje të rëndë të besimit të publikut”, lidhur me 225 mijë dollarët që mori dhe mosdeklarimin e kontakteve me zyrtarë të Shqipërisë, përfshirë kryeministrin Edi Rama. Në vendimin e drejtesise amerikane thuhet shprehimisht se fakti që McGonigal kishte marrë para nga dikush që e kishte prezantuar me zyrtarë të huaj në Shqipëri “është një shkelje shumë serioze”. Nga faktet dhe dokumentet e dorëzuara sot në SPAK del qartë se tashmë organet e drejtësisë amerikane, Prokuroria dhe Gjykata, kanë provuar përtej cdo dyshimi të arsyeshëm se shtetasi Edi Rama, me detyrë kryeministër i Shqipërisë, u përfshi në një marrëdhënie të paligjshme dhe korruptive me ish-zyrtarin e lartë të FBI-së, Charles McGonigal, duke pasur për qëllim që Edi Rama të dëmtonte partinë e tij kundërshtare, Partinë Demokratike të Shqipërisë, dhe shtetasi Charles McGonigal të realizonte përfitime monetare dhe favorizime shtetërore për shërbimet e ofruara kryeministrit shqiptar.

Artikulli paraprakOSHEE PROPOZON NDRYSHIM TË ÇMIMIT TË ENERGJISË PËR FURRAT E BUKËS
Artikulli tjetërESCOBAR: MBËSHTESIM KONTRIBUTIN E MALIT TË ZI NË NATO DHE RRUGËN E SHTETIT DREJT BE-SË