Vladimir Putin po përpiqet të zhdukë jo vetëm kombin e Ukrainës, por edhe kulturën e tij. Kështu deklaroi presidenti amerikan Joe Biden gjatë një mbledhjeje fondesh, gjatë së cilës ai shpjegoi se presidenti rus e sheh kryeqytetin Kiev si “selia e Nënës Rusi”.

Biden më pas vë në dukje se si Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, dhe shumë të tjerë nuk i kanë vënë veshin paralajmërimeve të lëshuara nga Shtetet e Bashkuara për një pushtim të mundshëm të Rusisë.

“Zelensky nuk donte të dëgjonte, shumë nuk donin të dëgjonin”, thekson presidenti amerikan

Artikulli paraprakKANCELARI SCHOLZ VAZHDON UDHËTIMIN NË SHKUP DHE SOFJE
Artikulli tjetërSHBA REAGON PAS PARALAJMËRIMIT TË PRESIDENTIT TURK ERDOGAN NDAJ GREQISË