Shefi i Diplomacisë së BE, Josep Borrell në konferencën për shtyp me kryeministrin Rama tha se Shqipëria ka treguar frymën europiane dhe se do jenë gjithmonë në krah të vendit tonë.

“Kjo mbledhje organizohet dhe mbahet në një realitet të ri dhe shumë sfidues që është shkaktuar nga agresioni rus, por e bëri këtë aktivitet dhe BE më të bashkuar dhe e ka sjellë më pranë BE dhe Ballkanin. Ky është moment kritik i të vërtetës dhe Shqipëria ka treguar frymën e vërtet europiane, duke vepruar plotësisht në përputhje me politikën e jashtme të BE. Kjo ka treguar cilësinë e Shqipërisë si një partneri besueshëm i sigurisë dhe e bën Shqipërinë një shenjë të veprimeve agresore nga jashtë dh ene prandaj do vazhdojmë mbështetjen e Shqipërisë.

Kemi ndërmarrë veprime të shpejta dhe i jepmi përgjigjur pas sulmit kibernetik gjatë verës së shkuar, kemi përfshirë të gjithë partnerët dhe të gjithë partnerët tonë në zbutjen e ndikimit të luftës se ka prekur shumë vende në të gjithë botën, veç Ballkanin. Duhet të mobilizojmë në mënyrë urgjente, mbështetje konkrete në fushën e energjisë 80 mln euro,. Duke është nënshkruar dhe këto para do vihen në dispozicion shumë shpejt. Është mirë të dimë që mund të mbështetemi te partnerët tanë”, tha Borrell.

Artikulli paraprakBALLA KRITIKON OPOZITËN: BOLL QATË ME LOT KROKODILI, SHQIPTARËT QESHIN ME NE
Artikulli tjetërMBLEDHJA E KËSHILLIT TË STABILIZIM ASOCIMIT, RAMA E BORRELL: DAKORDËSI PËR T’U TËRHEQUR NGA PASAPORTAT E ARTA