Bota regjistroi ditën e saj më të nxehtë ndonjëherë të hënën ndërsa temperaturat u rritën në të gjithë globin, sipas të dhënave të publikuara nga Qendrat Kombëtare të SHBA për Parashikimin e Mjedisit (NCEP). Organi qeveritar i SHBA tha se regjistroi një temperaturë mesatare globale prej 17.01 gradë Celsius (62.62 F) të hënën. Kjo tejkalon nivelin më të lartë të mëparshëm prej 16.92 gradë Celsius (62.46 F) nga gushti 2016.

“Ky nuk është një moment historik që duhet të festojmë,” tha të martën shkencëtarja klimatike Friederike Otto. “Është një dënim me vdekje për njerëzit dhe ekosistemet.”, shtoi shkencëtarja. Paralajmërimi vjen pasi shumë shtete jugore të SHBA-së mbeten nën kontrollin e të nxehtit ekstrem ditët e fundit. Corpus Christi, një qytet në Teksas, regjistroi një temperaturë rekord në qershor prej 51 gradë Celsius (125F). Temperatura të ngjashme janë regjistruar edhe në Oklahoma, Arkansas, Misuri dhe Luiziana.

Ndërkohë, Kina ka parë një valë të zgjatur të nxehti, gjatë së cilës Pekini përjetoi pothuajse dhjetë ditë rresht ku temperaturat kaluan 35 gradë Celsius (95F). Disa rajone në Afrikën e Veriut regjistruan temperatura që i afroheshin 50 gradë Celsius (122F). Edhe Antarktida, e cila aktualisht është në dimër, kohët e fundit përjetoi temperatura relativisht të buta prej 8.7 gradë Celsius (47.6F), duke thyer rekordin e saj të korrikut.

Shkencëtarët kanë thënë se ndryshimet klimatike, së bashku me një model të fortë të motit të ngrohtë të El Nino, janë përgjegjës për temperaturat jashtëzakonisht të larta – dhe se do të ketë më shumë. Zeke Hausfather, një studiues në grupin e analizës së të dhënave të temperaturës së tokës në Berkeley, tha në një deklaratë për Reuters se anomalia e vazhdueshme e motit është “vetëm e para në një seri rekordesh të reja këtë vit”.

Artikulli paraprakSHQIPËRIA ARRIN VENDET E PASURA PËR PLAKJEN E POPULLSISË
Artikulli tjetërRREBESHE SHIU DHE VRANËSIRA, SI DO JENË TEMPERATURAT PËR SOT NË VENDIN TONË