PSIKOLOGËT KËRKOJNË REAGIM NGA SHOQËRIA PËR FENOMENIN NË RRITJE .

Dhuna ne familje eshte nje fenomen i cili dita-dites po njeh rritje, edhe ne vendin tone te dhenat nga gjykata e rrethit ne Shkoder dhe nga psikologet deshmojne per rritjen e ndjeshme te kurbes se ketij fenomeni ne qarkun e shkodres.
E ftuar ne studion e lajmeve te star+ psikologia Irena Kraja tregoi per pranine e dhunes ne familje ne familjet e shkodres
Sinkron…
IRENA KRAJA
PSIKOLOGE
Kraja tregoi se faktoret jane te shumte por nder me kryesoret jane kushtet ekonomike e gjithashtu mendesia patriarkale mbizoteruese ne vendin tone. Nderkohe qe mund te flasim per nje ndergjegjesim dhe sensibilizim ne rritje te komunitetit duke pare qe rriten rastet e denoncimit te ketij fenomeni qe deri me tani ndodhte ne heshtje ndersa shoqeria dhe hallkat gjyqesore duhet te reagoje e veprojne me shume perkundrejt personave qe konsumojne kete veper te denueshme penalisht

Artikulli paraprakVIKTIMAT E LUFTËS AJRORE HAMAS-IZRAEL
Artikulli tjetërZGJEDHJET PD, KANDIDATËT SHPALOSIN PROGRAMET