Germinal, suksesi i jashtëzakonshëm i Emile Zola në romancë, ishte gjithashtu një shfaqje teatrale që nuk pati sukses dhe u harrua.
Dorëshkrimi tashmë gjendet në ankand, duke realizuar kështu një mundësi unike për të blerë një të pabotuar.

Sotheby’s Paris hapi shitjet online të martën dhe do të vazhdojnë deri më 8 dhjetor për këto 454 fletë të firmosura nga dora e romancierit të famshëm natyralist, mes viteve 1885 dhe 1887. Vetëm pak specialistë kanë mundur t’i lexojnë dhe të shohin se si Zola ka transkriptuar për skenën një nga kulmet e punës së tij, që flet për revoltën e minatorëve të qymyrit në Francën veriore, në vitet 1860.

Ky projekt përshtatjeje ishte shumë i dashur për autorin e sagës “Rougon-Macquart”.

Zola u kujdes krejt i vetëm për të, në vend që t’ia delegonte detyrën, siç ndodhi me “L’Assommoir” apo “Nana”, dramaturgut William Busnach. “Publiku i teatrove pariziane, në atë kohë, ishte popullor dhe pikërisht atë ai dëshironte të prekte”, shpjegon Diana Cooper-Richet, studiuese në Universitetin e Versajës-Saint-Quentin, pranë Parisit, e cila studioi dështimin e kësaj pjese teatrale.

Artikulli paraprakGIORGIO ARMANI MERR NDERIMIN MË TË LARTË CIVIL TË ITALISË
Artikulli tjetërPAK ORË NGA CEREMONIA E “TOPIT TË ARTË”, LIONEL MESSI MERR TROFEUN REKORD TË LA LIGA-S