Imazhet satelitore nga hapësira ishin kyçe për raportimin mbi luftën në Ukrainë dhe madje ndihmuan në zbulimin e dezinformatave që kanë qarkulluar që nga fillimi i pushtimit rus në fund të shkurtit.

Dhe ndërsa satelitët, si ata të përdorur nga Maxar Technologies për të dokumentuar luftën, janë të pajisur me kamera të fuqishme zmadhimi, konflikti gjithashtu duket të jetë i dukshëm me sy të lirë nga hapësira orbitale.

“Kur je në hapësirë, në fillim ndihesh sikur je larg,” i tha Gjermanisë Matthias Maurer, një astronaut i Agjencisë Hapësinore Evropiane (ESA), i cili kohët e fundit u kthye në Tokë pas 177 ditësh në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Ai tha se pushtimi rus ishte “qartë i dukshëm me sy të lirë nga hapësira” dhe mund të shihte “re të mëdha të zeza tymi mbi qytete si Mariupol”, një qytet port që ishte në qendër të pushtimit rus.

Duke lëvizur me shpejtësi të madhe, IVS rrotullohet rreth Tokës çdo 90 minuta, kështu që Maurer kishte një pamje të mirë të Ukrainës shumë herë gjatë qëndrimit të tij në stacion.

“Në fillim të luftës i gjithë vendi ishte në errësirë ​​natën. “Diçka si rrufeja mund të shihet në Kiev gjatë natës, ndërsa raketat goditën objektivat në kryeqytetin ukrainas.”

Maurer u kthye në shtëpi në fillim të këtij muaji dhe tha se të gjithë anëtarët e ekuipazhit, përfshirë kozmonautin rus, kishin thënë “gjëra të tmerrshme po ndodhin në Ukrainë”.

Astronauti kishte një perspektivë unike në Tokë dhe tha se vendimi për të shkuar në luftë dukej edhe më i neveritshëm dhe konfuz.

“Lufta e parë nga lart është njëqind herë më e paarsyeshme sesa nga Toka. “Pse ne njerëzit nuk rrimë së bashku?” pyet Maurer.

Kozmonautët rusë kanë treguar shenja uniteti me homologët e tyre perëndimorë. Në mars, një ekuipazh kozmonautësh hipën në IVS me uniforma të verdhë dhe blu që përputheshin me ngjyrat e flamurit ukrainas, por shefi i Roscosmos Dmitry Rogozin mbajti një qëndrim tjetër dhe njoftoi tërheqjen e Rusisë nga IVS. Ai shtoi se kozmonautët do të mbeten vetëm nëse do të kishte një “heqje të pakushtëzuar të sanksioneve të paligjshme” të vendosura pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës.

Rogozin tha gjithashtu se amerikanët tani mund të fluturojnë në hapësirë ​​me “fshesa amerikane” pasi qasja në raketat ruse Soyuz për operacionet e ardhshme hapësinore do të pezullohej.

Artikulli paraprakBROJA RREZIKON ISLANDËN, REJËS NUK I NDAHEN MUNGESAT/ JA SITUATA NË KAMPIN KUQEZI
Artikulli tjetër“PPE NUK E FTOI PD-NË NË KONGRES”, ZËDHËNËSJA E BERISHËS: PO MBAJNË QËNDRIM NEUTRAL, TRILLON KUSH THOTË SE NA KANË PËRJASHTUAR