NGJARJA NË FSHATIN HALILAJ NË FUSHË KRUJË, POLICIA NIS HETIMET. Një sasi eksplozivi është vendosur në këmbët e një shtylle të tensionit të lartë në fshatin Halilaj të Fushë-Krujës.

Fatmirësisht lënda plasëse nuk ka shpërthyer, ndërsa në Komisariatin e Fushë-Krujës rreth orës 11:00 erdhi informacioni për këtë ngjarje.Eksperte xhenierë kanë çaktivizuar lëndën plasëse, ndërsa policia po punon për identifikimin dhe kapjen e autorëve.Nga hetimet paraprake del se eksplozivi ishte planifikuar të shpërthente në kohën kur në kryeqytet po mbahej ceremonia ushtarake në nder të 70 vjetorit të çlirimit.Deri tani policia ka shoqëruar 8 persona. Sipas Ministrisë së Brendshme, ky është një akt terrorist, që cilësohet veprën penale “Shkatrrim prone me eksploziv”, parashikuar nga neni 152 i Kodit Penal. 

[iframe width=”300″ height=”390″ src=”//www.youtube.com/embed/r-zYNj668GA” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Artikulli paraprakKRERËT E SHTETIT PËRULEN PARA TË RËNËVE
Artikulli tjetërFRANÇESKANËT:”ATY KU GJUHA DOLI SI MENDIM”