Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka nënshkruar të martën në mbrëmje protokollin e anëtarësimit të Suedisë në NATO.

Kjo lëvizje vjen pas ratifikimit të projektligjit përkatës nga Kuvendi Kombëtar.

Kështu, hiqet pengesa e fundit e Ankarasë për pranimin e Suedisë, një proces që filloi në maj 2022 me aplikimin e Stokholmit.

Artikulli paraprakNË 2023 SHQIPËRINË E VIZITUAN 10.1 MLN TË HUAJ
Artikulli tjetërECB MBAN TË PANDRYSHUARA NORMAT E INTERESIT DHE NUK JEP SINJALE PËR ULJE