Kreu i PD Sali Berisha, në takimin e zhvilluar me shoqërinë civile u shpreh se një problem i cili duhet të marrë përgjigje është problemi i diasporës dhe emigracionit.

Gjatë fjalës së tij, Berisha tha se do t’u krijohet mundësia edhe emigrantëve të votojnë, për partinë e tyre për deputetin e qytetit të tyre atje ku janë.

“ Një problem madhor që duhet të marrë përgjigje ndaj diasporës dhe emigracionit. Në vitin 2005 vetëm 1% e punonjësve të administratë ishin të arsimuar jashtë, sot janë me mijëra doktor shkencash që janë shkolluar në shkollat më të mira, por asnjëri prej tyre nuk punon do gjykatës. Studiojnë në shkollat më të mira të kriminalistikës dhe nuk kanë vlerë në vendin e tyre. Nuk do votojmë më shqiptarët pa votuar dhe emigrantët atje ku janë. Ju them se fronti është i përbashkët dhe mendoj se këtu kishte një ujdi të plotë se krijimi i fronti për shpëtimin e vendit është domosdoshmëri ndaj ta institucionalizojmë këtë front duke e zgjeruar me përmasa më të mëdha”, tha ai.

Pjesë nga fjala e Berishës:

“Shqipëria nuk është ajo që ishte dikur, nuk është ajo Shqipëri rezervat njerëzor në fshat. Ju siguroj që vendosja e pronës në themel të kësaj shoqëria është një nga shtyllat kryesore të PD. Profesor Kume dhe oratorë të tjerë kanë shtruar me të drejtë një ndryshim tërësor kushtetues dhe ligjeve të vendit. Është domosdoshmëri. Sistemi ku jetojmë sot është monist dhe ky duhet të bjerë me angazhimin tonë. Nuk ka rrugë tjetër përveç sistemit demokratik. Në mënyrë që këto që ndodhen të mos përsëriten më dhe kjo është jetike. Keni shtruar probleme për protestën. E kam thënë që protesta duhet të lindë aty ku lind e padrejta. PD do bëjë gjithçka t’i jetësojë këto parime. Ky regjim nuk meriton të ekzistojë, por është edhe jo pa mbështetje. Unë nuk habitem kur dëgjoj deklarata në mbështetje të Ramës, por ne duhet të marrim përgjegjësi para shqiptarëve. Ne besojmë qëllimin tonë në parime të drejta. Të besosh se Rama po lufton korrupsionin do të thotë të tallesh me shqiptarët. Në një kohë kur në çdo firmë ka vetëm vjedhje. Janë lëshuar mbi pasurinë publike në mënyrë të paimagjinueshme, janë grisur tregonte shefi i Kadastrës 1 000 regjistra. Pra kjo është situata, dhe kur i numëron këto i shohim në mënyrë që të krijojmë vetëdijen tek qytetarët sa e rëndësishme është të ngrihemi. Protesta do të jenë çështje e debatit të përbashkët. Një front kundër kësaj qeverie është jetik. Ne duhet të funksionojmë si një front.

Artikulli paraprakBERISHA NJOFTON DATËN E PROTESTËS NË TIRANË: BETEJA E JASHTËZAKONSHME MË 7 KORRIK
Artikulli tjetërLAJMI I FUNDIT/ AKSIDENT NË SHKODËR, MAKINA PËRPLAS BIÇIKLETËN, NDËRRON JETË NJË GRUA