KODHELI: PO PUNOHET PËR KTHIMIN NË IDENTITET TË KËSAJ ZONE.
Zona e Gërdecit, nga dita e sotme është çertifikuar si zonë e sigurt. Sot u zhvillua një ceremoni për përfundimin e pastrimit të zonës së Gërdecit, nga lëndët e rrezikshme shpërthuyese pastragjedisë së 2008, ku humbën jetën 26 persona dhe qindra të tjerë mbetën të plagosur.

E pranishme ishte edhe Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli, e cila në fjalën e saj Kodheli, theksoi se “po punohet intensivisht për kthimin në identitet të kësaj zone, e cila sipas saj u dëmtua për shkak të keqpërdorimit të pushtetit të atyre viteve.E konsideruar si një nga “Hot-Spotet” më të rrezikshme në Shqipëri, tashmë pas 6 vitesh, zona e Gërdecit mund të konsiderohet si një zonë e sigurt. Më 15 mars të vitit 2008, Gërdeci për herë të parë në historinë e vet u vu në qendër të vëmendjes, ku një shpërthim në një punishte të demontimit të armëve dhe municioneve, që ishte ndërtuar me lejen e qeverisë së atëhershme të kryesuar nga Berisha, mori jetën e 26 njerëzve të pafajshëm, mes të cilëve gra dhe fëmijë të mitur, ndërkohë u plagosën qindra të tjerë.

 

 

 

[iframe width=”300″ height=”300″ src=”//www.youtube.com/embed/cqC-frtB_9k?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Artikulli paraprakRENDI NË 24 ORË
Artikulli tjetërTREGJET TONA USHQIMORE, ZHEG E PISLLËK