Dramatike paraqitet situata nga zjarret në Kili. Raportohet për 112 të vdekur nga zjarret, ndërsa bilanci mund të rritet edhe më shumë. Zjarret kanë rënë në zonat pyjore në rajonin Valparaiso të Kilit. Gabriel Boriç shpalli gjendjen e jashtëzakonshme dhe tha se do të vinte në dispozicion “të gjitha burimet e nevojshme” për të trajtuar situatën.

Besohet se është zjarri më vdekjeprurës i regjistruar në Kili. Shumë prej të prekurve po vizitonin rajonin bregdetar gjatë pushimeve verore. Një alarm shëndetësor u vendos në Valparaiso nga ministria e shëndetësisë, e cila bëri thirrje për ngritjen e spitaleve të përkohshme në terren.

Studentët e Mjekësisë që janë afër përfundimit të studimeve të tyre do të punësohen për të ndihmuar në bluzat e bardha, njoftoi ministria. Ekipet e shpërthimit kanë luftuar për të arritur në zonat më të prekura dhe Ministrja e Brendshme Carolina Tohá tha se numri i të vdekurve do të “arrinte shifra shumë më të larta” në orët e ardhshme. Qeveria kiliane u ka bërë thirrje njerëzve që të mos udhëtojnë në zonat e goditura nga zjarret.

Artikulli paraprakNDRYSHIME NË KODIN PENAL, PARTNERËT ME DY BASHKËJETESË NË TË NJËJTËN KOHË DO TË DËNOHEN ME BURG
Artikulli tjetërNESËR FIRMOSET MARRËVESHJA PËR NJOHJEN RECIPROKE TË PENSIONEVE, HASANI VIZITË ZYRTARE NË ITALI! MERR PJESË NË TAKIMIN ME MINISTRAT E JASHTËM TË RAJONIT