Grupi ukrainas “Kalush Orchestra”, i cili u shpall fitues i Eurovision-it, ka vendosur të nxjerrë në ankand kupën e vendit të parë.

Të ardhurat do të fitojë nga shitja e kupës grupi do t’i dhurojë për një fond bamirësie që ndihmon ushtrinë ukrainase dhe Ukrainën, e cila është nën pushtimin rus.

“Ne kemi planifikuar të nxjerrim kupën tonë në ankand dhe t’i dhurojmë të gjitha paratë për një fond bamirësie që ndihmon Forcat e Armatosura dhe Ukrainën. Shikoni, shumë njerëz tashmë po dhurojnë nga jashtë dhe ndoshta shumë të tjerë do të dëshironin për të dhuruar. Dhe kjo, sipas mendimit tonë, do të jetë gjëja që i motivon ata. Mendojmë se do të jetë e dobishme për Ukrainën,” tha lideri i grupit, reperi Oleh Psiuk.

Artikulli paraprakSHEFI I NATO-S: UKRAINA MUND TA FITOJË KËTË LUFTË
Artikulli tjetërMOSKA: NUK DO TA DUROJMË ANËTARËSIMIN NË NATO TË FINLANDËS DHE SUEDISË