PËRFUNDON NATA E PARË E FESTIVALIT NDËRKOMBËTAR TË MUZIKËS JAZZ NË SHKODËR .

Ka perfunduar me sukses nata e pare e edicionit te trete te International Jazz Festival ne qytetin e shkodres. Ky festival solli ne Shkoder performancen e grupeve dhe solisteve me te mire boterore sa I takon muzikes jazz. Tal kravitz nga izraeli dhe grupi lebiderya nga gjermania performuan ne naten e pare te ketij festivali nderkombetar te muzikes jazz.

Interviste me Tal Kravitz
Faktori me I rendesishem per nje artist eshte te dije te komunikoje me publikun e tij , ta ndjeje ate sepse nqs nuk e njeh audiencen perpara te ciles do te performosh edhe ne qofte se je nje kengetar shume I mire atehere minutat e tuaja ne skene mund te quhen te deshtuara . kjo eshte arsyejaqe une perpara cdo performance kerkoj marr informacione per ta njohur audience , sic ndodhi ne Shkoder , gjeta 2 kenge shkodrane dhe mesova 2 fjale ne shqip “ Pershendetje “ dhe “Faleminderit shume” dhe jam shum I lumtur me pritjen qe mu bë .

 Ky festival I njohur fillimisht si shkodra jazz festival dhe prej 3 vitesh si international jazz festival si rrjedhoje e shtrirjes me te madhe gjeografike sjell cdo vite e me shume gjalleri ne rruget e Shkodres,qytet I cili ka reflektuar dhe vazhdon
te reflektoj kulture dhe art. Grupe te ndryshme nga vendi dhe bota, te
cilat kane sjell jazzin ne zemer te cdo qytetari dukshem po njohin rritje nga
viti ne vit e Nderkohe star+ ka sjelle transmetimin e drejperdrejte te ketij festivali ne naten e pare por sigurisht transmetimi live I ketij festivali do vazhdoje edhe sonte ne naten e dyte dhe finale te ketij festivali ne qytetin e shkodres per te vijuar me pas ne apolloni dhe porto Palermo. Historia e muzikes jazz ne vendin tone eshte relativisht e shkurter, ajo fillon me pioneret e saj si krajka, curcia, shllaku etj por per te mos u shuar dhe vijuar me tej traditen e kesaj rryme muzikore ne qytetin e shkodres

Artikulli paraprakZJARRI, PËRFSHIHET NGA FLAKËT PALLATI
Artikulli tjetërSHKODËR, SEKUESTROHEN 5941 RRËNJË KANABIS