Pas humbjes dramatike në zgjedhjet e fundit parlamentare, ish-kryeministrin e Malajzisë duket se e pret edhe gjyqi.

Qeveria vendase po merr një qëndrim agresiv ndaj Najib Razak dhe hetim penal për të dhe familjen e tij për pasurinë me shumë miliarda dollarë por edhe për një rast vrasjeje 12-vjeçare dhe shpërdorim të pushtetit.

Lëvizjet nënvizojnë një angazhim të ri ndaj sundimit të ligjit në Malajzi, votuesit e të cilit, të zemëruar për korrupsionin, javën e kaluar rrëzuan qeverinë e koalicionit të gjatë qeverisës të zotit Najib.

Që nga marrja e pushtetit, qeveria e kryeministrit Mahathir Mohamad bllokoi fluturimin e z. Najib për në Indonezi, vendosi disa zyrtarë qeveritarë në listat ndaluesve për t’u larguar dhe vendosi të tjerët nën një arrest shtëpiak efektiv.

Të premten në orën 2 të mëngjesit, policia përfundoi bastisjet e tre apartamenteve luksoze në pronësi të familjes së z. Najib, duke hequr 284 kuti çanta, duke përfshirë Hermes Birkins, të cilat mund të kushtojnë dhjetëra mijëra dollarë secila, si dhe 72 valixhe që përmbajnë para dhe bizhuteri , sipas policisë.

Mjetet e konfiskuara gjatë kontrolleve të fundit përfshinin 50 çanta, me markat e tilla si Gucci, Chanel dhe Oscar de la Renta, si dhe Rolex dhe Patek Philippe si dhe para cash prej 157,000 dollarë.

Shumë malajzianë e shohin koleksionin e çantave Birkin në pronësi të gruas së z. Najib, Rosmah Mansor, si një simbol i ekseseve të regjimit të tij.

Artikulli paraprakTË SHTËNA NË NJË SHKOLLË TË MESME NË TEKSAS, 10 TË VDEKUR E DISA TË PLAGOSUR
Artikulli tjetërTË SHTËNA ME ARMË ZJARRI, ARRESTOHET AUTORI