MEDIA NDËRKOMBËTARE: A DO TË RESPEKTOHET KY ARMËPUSHIM?
Nje armepushim humanitar  I perkohshem I shpallur nga Izraeli filloi sot ne Gaza pa miratimin e Hamasit.Armepushimi u njoftua ne 10:00 te mengjesit me oren lokale, pak kohe pas një sulmi ajror izraelit ne qytetin Rafah ku u vranë të paktën 10 civilë të cilët ishin strehuar në një shkollë të Kombeve të Bashkuara.

Të paktën 35 të tjerë thuhet se janë plagosur. Rreth 7 ore armepushim mund shtyjne afatin e luftimeve vdekjeprurese per 1.8 milion banore te Gazes, ose mund te shkaterrohet shpejt ashtu si shume armepushime te meparshme dhe te kthehet ne dhune dhe luftime te pergjakshme per konfliktin qe kane.

 

 

 

 

[iframe width=”640″ height=”360″ src=”//www.youtube.com/embed/l3gl3pu1tPM?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Artikulli paraprakKOLA: NË KASTRAT, VETËM DY DENONCIME
Artikulli tjetërKINË, 2500 USHTARË NË NDIHMË TË TË MBIJETUARVE