Komanda e Frontit të Brendshëm të Izraelit ka hequr kufizimet ndaj civilëve të vendosura përpara sulmit të paprecedentë iranian. Urdhri, i lëshuar ndërsa Izraeli përgatitej për sulmin ajror të së shtunës mbrëma, ndaloi aktivitetet edukative dhe vendosi kufizime në vendet e punës dhe tubime të tjera publike. Përjashtimet vazhdojnë të zbatohen për zonat me rrezik të lartë, siç janë komunitetet në kufi me Rripin e Gazës dhe Libanin. Aty mund të mblidhen maksimumi 30 persona jashtë dhe deri në 300 brenda.

Qytetarëve u kërkohet gjithashtu të sigurojnë që ata të mund të kërkojnë shpejt strehim në rast emergjence. Të shtunën, për herë të parë në historinë e Republikës Islamike, Irani nisi një sulm të drejtpërdrejtë kundër armikut të tij të madh, Izraelit.

Sipas Izraelit, gjithsej rreth 300 dronë dhe raketa u lëshuan, por pothuajse të gjitha u kapën nga Izraeli dhe aleatët e tij.

Artikulli paraprakU GODIT NGA TRENI, VDES 21-VJEÇARJA NË PRISHTINË
Artikulli tjetër“JEMI DY SHTETE TË TË NJËJTIT KOMB”, PRESIDENTI BEGAJ NGA PRISHTINA