Kombëtarja shqiptare e nis me barazim aventurën në edicionin e ri të Ligës së Kombeve. Një pikë me rezultatin 1-1 ndaj Islandës nuk është keq për një ndeshje transferte, por për nga mënyra se si shkoi ndeshja dhe nga dominimi i kuqezinjve, duket se Shqipëria la dy pikë.

Kuqezinjtë dominuan në pjesën e parë dhe u shpërblyen në minutën e 30-të, kur pas një gjuajtje të Abrashit, Seferi shtyu topin në rrjetë. Vendasit ishin sporadikë dhe në një moment edhe mund të na kishin ndëshkuar, por portieri Berisha u tregua në lartësinë e duhur. Gjithsesi, Shqipëria e mbylli 0-1 në avantazh pjesën e parë.

Me të nisur pjesa e dytë, Islanda barazon shifrat. Pasiguri e mbrojtjes sonë, gabim i Berat Gjimshitit dhe finalizim i Thorsteinsson, me portierin Berisha që nuk ka çfarë të bëjë.
Më pas është Shqipëria luan mirë, krijon disa raste, por nuk ishte e thënë që të konkretizohej. Islandezët shfaqeshin ndonjëherë deri në kufijtë e zonës, por Kumbulla me shokë nuk lejuan më shumë. Në fund mbyllet 1-1, me skuadrat që ndajnë nga një pikë. Kombëtarja shqiptare do ta luajë ndeshjen e dytë më 10 qershor ndaj Izraelit në stadiumin “Air Albania”.

Artikulli paraprak“KAM KOMUNIKUAR ME BEGAJN DHE E KAM URUAR”, META ZBULON PRAPASKENAT PARA FIRMOSJES SË DEKRETIT
Artikulli tjetërQË PREJ PASDITES SË DJESHME VIJON TË JETË AKTIV ZJARRI NË REPS TË MIRDITËS, 50 USHTARË SHKOJNË PËR TË NDIHMUAR ZJARRFIKËSIT