Një sondë kineze që mbante mostra nga ana e largët e Hënës filloi udhëtimin e saj të kthimit në Tokë të martën, tha agjencia hapësinore e vendit, e para në botë dhe një arritje e madhe për programin hapësinor të Pekinit.

Moduli ngjitës i sondës Chang’e-6 “u ngrit nga sipërfaqja hënore” dhe hyri në një orbitë të paracaktuar rreth Hënës, tha Administrata Kombëtare e Hapësirës së Kinës (CNSA).

Ishte anija e parë që u ngrit me sukses nga ana e largët e satelitit, ndërsa agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua që e përshkruan nisjen si “një arritje të paprecedentë në historinë njerëzore të eksplorimit hënor”.

Analiza e mostrave që po sjell do t’i lejojë shkencëtarët “të thellojnë kërkimin mbi formimin dhe historinë evolucionare të hënës”, u shpreh zëdhënësi i misionit Chang’e-6, Ge Ping.

Ai gjithashtu do të ofrojë njohuri mbi “origjinën e sistemit diellor… duke hedhur një themel të përmirësuar për misionet e mëvonshme eksploruese”, shtoi ai.

Moduli Chang’e-6 u rrëzua të dielën në pellgun e pamasë të Polit të Jugut të Hënës, një nga krateret më të mëdhenj të njohur të ndikimit në sistemin diellor.

Misioni teknikisht kompleks 53-ditor i sondës filloi më 3 maj.

Chang’e-6 përmban dy metoda të mbledhjes së mostrave: një stërvitje për të mbledhur materialin nën sipërfaqe dhe një krah robotik për të kapur ekzemplarët mbi sipërfaqe.

Pasi mblodhi me sukses mostrat e tij, “një flamur kombëtar kinez i mbajtur nga anija u shpalos për herë të parë në anën e largët të hënës”, tha Administrata Kombëtare e Hapësirës së Kinës.

Shkencëtarët thonë se ana e errët e Hënës, quhet kështu sepse është e padukshme nga Toka, jo sepse nuk kap kurrë rrezet e diellit — premton shumë për kërkime sepse krateret e saj janë më pak të mbuluara nga rrjedhat e lavës së lashtë sesa ana e afërt.

Materiali i mbledhur nga ana e largët mund të hedhë më mirë dritë mbi mënyrën se si u formua Hëna në radhë të parë.

Artikulli paraprak“THEU” RRJETIN ME TRANSFERIMIN TE REALI, MBAPPE VETËPAGUHET, SJELL NË MADRID 500 MLN EURO
Artikulli tjetërTONIGHT – 04.06.2024