Kryeministri Edi Rama, ka parë nga afër situatën në Laç, për tërmetit të 26 nëntorit, ku mbetën të vdekur disa persona, shumë të tjerë u plagosën dhe të shumta ishin banesat që u dëmtua.

Teksa kryeministri Rama po ecte në këmbë duke parë dëmet që kishte shkaktuar tërmetit, në një pallat që ishte shpallur i pabanueshëm, po qëndronin disa gra.

Kreu i qeverisë, u është drejtuar atyre duke i pyetur se përse qëndronin akoma atje, por ata kanë pretenduar se në hotel nuk ka pasur vende.

Rama: Pse rrini aty? Të shkoni aty ku ju kemi thënë

Banorja: Kemi ikur se nuk ka vende

Rama: Të merrni bonusin e qirasë dhe të shkoni. Hajde se ju nxjerrim ne me polici

Nga ana tjetër, zyrtarët janë ankuar se disa banorë heqin letrat gjatë natës të ekspertëve, të cilët i kanë shpallur zonat të pabanueshme.

Artikulli paraprak“POPULL ME BESIM DHE KURAJO”, REPORTAZHI I GAZETARIT POLAK PAS TËRMETIT: SHQIPËRIA, THESAR QË DUHET ZBULUAR
Artikulli tjetërZYRTARE, POLICIA PUBLIKON EMRAT E TË ARRESTUARVE PËR TËRMETIN TRAGJIK