Presidenti ukrainas Volodymyyr Zelensky shkarkoi sot nga detyra kreun e Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes (SNBO), Aleksey Danilov. Dekreti përkatës është publikuar në faqen zyrtare të presidentit ukrainas, por nuk jep asnjë arsye për vendimin.

Aleksandr Litvinenko që atëherë është emëruar si shefi i ri i SNBO-së. Ai ka qenë në krye të shërbimit të inteligjencës së jashtme ukrainase që nga korriku i vitit 2021 dhe më parë ka shërbyer si zëvendës kreu i SNBO. Danilov ka qenë i njohur për deklarata të ashpra gjatë mandatit të tij. Në fund të vitit 2023, ai këmbënguli që të gjithë ukrainasit duhet të “rriten” dhe të luftojnë, gjatë kritikave për rekrutimet e Kievit.

Në atë kohë, ai tha gjithashtu se mobilizimi i planifikuar i Ukrainës nuk do të zgjasë një ditë apo një muaj, por se i gjithë procesi mund të zgjasë të paktën një vit.

Artikulli paraprakBASHA NË PARIS, TAKIM ME KRYETARIN E KOMITETIT PËR PUNËT E JASHTME TË PARLAMENTIT FRANCEZ
Artikulli tjetërNESËR SHQYRTOHET RAPORTI PËR KOSOVËN NË KËSHILLIN E EVROPËS, PRITEN REZULTATE POZITIVE