Viktor Martini ishte një prej organizatorëve të heshtur anti-komunist të zhvillua në Shkodër 22 vjet më parë.

Në moshën 16 vjecare ai u dënua duke bërë 5 vite e gjysëm nëpër burgje, ndërsa I ati I tij pushkatohet pa gjyq në moshën 51 vjecare.

Ai më mirë së kushdo tjetër e ka përjetuar atë kohë të errët. Mirëpo është shumë I irritituar me organizatorët e përkujtimit të 45 vjetorit të revoltës së Spacit, e cila u organizua pasditen e së martes në Spac.

Sipas Martinit Presidenti Ilir Meta nuk duhet të kishte vend në atë takim pasi është persekutor I kësaj shtyrese. Ky është një turp I radhës që bëhet nga pushtetarët thotë ai

Martini shpreh rezerva ndaj ish kryeministrit Berisha të cilin ai e cilësoi si pjellë e të majtëve

Ai fajëson njerëzit në poste të larta për nënvlerësimin e kësaj shtrese të vuajtur dhe thotë se kjo ishte arsyeja që ai e ka refuzuar medaljen Pishtar i Demokracisë, që iu dha nga Presidenca.

 

Artikulli paraprakTRAJNERI I VOLEJBOLLIT “NA KANË HARRUAR”
Artikulli tjetërNË PËRFUNDIM TË “ANIFEST ROZAFA 2018”