Vaksinimi kundër koronavirusit do të jetë i detyrueshëm nga shkurti, njoftoi kancelarja në largim Angela Merkel.

Gjermania gjithashtu do të vendosë kufizime shtesë kombëtare në kontaktet sociale për të pavaksinuarit, të cilët hyjnë në një regjim të veçantë bllokimi.

Në të njëjtën kohë, diskotekat dhe klubet duhet të mbyllen nëse numri i rasteve tejkalon një numër të caktuar, tha kancelarja, e cila paralajmëroi se situata është “shumë e rëndë”.

Njoftimet erdhën pas një takimi midis Angela Merkel dhe kancelarit të ri Olaf Soltz me krerët rajonalë, që synon të sigurojë një udhërrëfyes për vendin.
Gjermania aktualisht ka një numër shumë të lartë të rasteve dhe shkalla e vaksinimit është shumë më e ulët se në shumë vende evropiane.

Situata Covid është “shumë serioze”, paralajmëroi Merkel, me raste në nivele shumë të larta dhe marrjen e vaksinave ende më të ulëta në Gjermani se në shumë vende të tjera evropiane.

Austria u bë vendi i parë perëndimor që i bëri të detyrueshme vaksinat ditët e fundit, ndërsa Greqia tha se do t’i bënte të detyrueshme vaksinat për moshën mbi 60 vjeç.

Artikulli paraprakDETAJE TË REJA NGA ATENTATI NDAJ PASHKO UJKËS/ BORXHI PREJ 30 MIJË EUROSH SHKAKU
Artikulli tjetërABUZOI ME TË MITURËN DHE E KËRCËNON TË MOS TREGOJË, ARRESTOHET 47-VJEÇARI