8 gushti i vitit 1991, plot 31 vite më parë shënon momentin kur rreth 20 mijë shqiptarë në bordin e anijes ‘Vlora’ për tu nisur drejt Italisë.

Në vitin e sakrificës, aso kohe, Italia konsiderohej si Amerika për shqiptarët.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta kujton këtë episod në historinë e vendit tonë duke e lidhur me emigrimin e shqiptarëve në masë, edhe pas gjithë këtyre viteve.

Pas 31 viteve nga këto pamje tronditëse dhe emocionuese të 8 gushtit 1991, kur rreth 20 mijë shqiptarë në bordin e anijes “Vlora” nisën udhëtimin drejt lirisë, për një jetë të re dhe një të ardhme më të mirë, eksodi i shqiptarëve vijon dhimbshëm.

Edhe sot, 40 përqind e emigrantëve të paligjshëm që kalojnë La Manshin, duke rrezikuar jetën e tyre, janë shqiptarë.

Që drama e madhe e shpopullimit të marrë fund dhe shqiptarët të ankorojnë shpresën në Atdheun e tyre, duhet ndëshkuar kapja e shtetit, modeli korruptiv dhe kriminal që lë në varfëri shumicën e qytetarëve, për të pasuruar një pakicë.

Europa do ndërtohet në Shqipëri kur sovrani të marrë në dorë fatet e veta!

REFERENDUMI, kryefjala e angazhimit madhor të Partisë së Lirisë.’- shkroi Meta

Sipas një raporti sekret të Inteligjencës Ushtarake, në Angli, 40% e emigrantëve në kanalin e “La Mansh-it”, që ndan Britaninë e Madhe nga kontinenti europian, janë nga Shqipëria. Mësohet se rreth 1075 emigrantë kaluan me gomone 6 muajt e fundit, ndërsa vitin e kaluar ka qenë një shifër prej 757.

Hulumtimet e reja tregojnë se në shtatë vitet e fundit, gati gjysmë miliardë paund janë shpenzuar nga qeveria në përpjekje për të parandaluar kalimin e emigrantëve

Në vitin 1991, mijëra shqiptarë hynë në ambasadat e huaja në Tiranë, e shumë të tjerë morën risukun për të udhëtuar me anije jashtë vendit. Ky eksodi i madh i shqiptarëve i dha goditjen e fundit regjimit të Byrosë Politike në Shqipëri.

Në këto ngjarje pati edhe përleshje mes kundërshtarëve të regjimit dhe pushtetit të diktaturës komuniste 45 vjeçare. Qershori i vitit 1990, u shoqërua me disa të plagosur, ndërkohë që jo zyrtarisht, u deklarua se pati edhe një numër të vrarësh që tentonin të kalonin kufirin. Shqiptarët ishin të “etur” për liri dhe brenda pak ditësh u larguan mbi 4 mijë qytetarë nga vendi. Siç shihet qartë edhe në fotot e mëposhtme, për shqiptarët të cilët ishin të zhytyr në varfëri nuk kishte më kthim prapa. Të gjithë kishin në mendje ëndrrën europiane. Të gjithë ishin me sytë nga perëndimi.

Artikulli paraprakUSHTRIA KINEZE NIS STËRVITJET USHTARAKE PËRRETH TAJVANIT, PRAKTIKON SULME NË AJËR DHE DET
Artikulli tjetërAKSIDENT I RËNDË NË AKSIN LEZHË-SHKODËR, PLAGOSEN 7 PERSONA MES TYRE EDHE NJË FËMIJË