KLERI VLERËSON ATA QË U FLIJUAN PËR LIRI, HOMAZHE E KURORA ME LULE EDHE NGA PD.Aktivitetet për 102-vjetorin e pavarësisë kanë vazhduar me homazhe e vendosjen e kurorave me lule fillimisht tek varrezat katolike të Rrmajit e më pas tek monumenti i ushtarit të panjohur dhe varrezave të dëshmorëve.

Vendosja e kurorave e homazhet janë bërë vetëm nga përfaqësues të Partisë Demokratike. Dom Artur Jaku, famullitar i katedralës së “Shën Shtjefnit” dhe Fejzi Zaganjori përfaqësues i myftnisë Shkodër vlerësuan gjakun e maritërëve që u flijuan për liri e demokraci.Një urim dha edhe deputeti i PD Helidon Bushati.Më pas janë drejtuar tek varrezat e dëshmorëve. Aty demokratët kanë qenë shumë më të paktë sesa në ceremoninë e ngritjes flamurit apo homazheve në varrezat e Rrmajit. Fillimisht janë vënë kurora me lule tek ushtari i panjohur dhe më pas gjiroja tradicionale tek varrezat e dëshmorëve.

[iframe width=”300″ height=”390″ src=”//www.youtube.com/embed/QjaIlCnYn44″ frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Artikulli paraprakSHKODRA FESTON PAVARËSINË
Artikulli tjetërCEREMONIA E FLAMURIT SHFRYTËZOHET PËR PROTESTË