Nën moton “S’mban më ujë pilafi”, rikthehen protestat në vend kundër rritjes së çmimeve.

Sot në rrjetet sociale ka qarkulluar një thirrje për protestë, pasditen e së mërkurës.

Në njoftimin e lëshuar nga shoqëria civile, iu bëhet thirrje qytetarëve që të mërkurën në orën 18:00 të mblidhen në Sheshin ‘Skënderbej” e të marshojnë më pas drejt kryeministrisë duke protestuar per nivelin e çmimeve.

Kjo thirrje vjen në një kohë kur çmimet e karburanteve apo produkteve ushqimore vazhdojnë të rriten, edhe pse për kontrollin e tyre u ngritën borde transparence nga qeveria.

Pak muaj më parë kur çmimi i karburantit u rrit me shpejtësi brenda disa orësh, protestat e përditshme e frenuan rritjen e mëtejshme të tij, duke detyruar qeverinë që me anë të bordeve të ulë çmimin dhe të premtojë se do kontrollojë edhe cmimet e produkteve të shportës.

Megjithatë prej disa ditësh çmimi i karburantit është rritur sërish, duke shënuar rekord që nga krijimi i bordit të transparencës.
1 litër naftë kushton 258 lekë ndërkohë 1 litër benzinë kushton 243 lekë. Edhe çmimet e shportës si orizi, sheqeri apo mielli kanë shënuar rritje.

Artikulli paraprakSKANDALI ME NUMRAT E SHQIPTARËVE, REAGON KOMISIONERI PËR MBROJTJEN E TË DHËNAVE PERSONALE: DO HETOJMË SI HERËT E SHKUARA
Artikulli tjetërCOVID-19 NË SHQIPËRI, MSH: 7 QYTETARË TË INFEKTUAR, ASNJË HUMBJE JETE NË 24 ORËT E FUNDIT