Duke shitur “mesazhe me porosi” të cilat do të shkruhen në predha artilerie me të cilat ushtarët ukrainas po qëllojnë në drejtim të forcave ruse, është ideja e një studenti ukrainas për të mbledhur para në ndihmë të ushtrisë ukrainase.

Anton Sokolenko, studenti 22-vjeçar i IT-së me bazë në Cherkasy, në Ukrainën qendrore, tha për “Insider” se ka mbledhur mijëra dollarë për të mbështetur trupat lokale përmes marrëveshjes prej 40 dollarësh për predhë.Reklamat e tij, në platformat e mediave sociale si Reddit, kanë rezultuar me mesazhe si “Gëzuar Ditën e Babait” dhe “Nga Shqipëria, me dashuri” që shkruhen në guaska përpara se të përdoren.

“Ju keni mundësinë të vrisni Orc-ët me tekstin tuaj në një granatë artilerie 82 mm që do të qëllohet kundër ushtarëve rusë”, thuhet në një nga postimet promovuese të Sokolenkos. (Orc është një fyerje e zakonshme ukrainase për ushtarët rusë.)

“Do të merrni një foto të granatës suaj të nënshkruar”, thotë i riu.

Sokolenko tha për “Insider” se kjo është një marrëveshje joformale dhe nuk është e miratuar nga komandantët e lartë ushtarakë ukrainas.Studenti thotë se imazhet nuk ka gjasa të tregojnë identitetin dhe vendndodhjen e ushtarëve.Sokolenko tha se ai merr porosi në internet, veçanërisht përmes kanalit të tij Telegram, dhe punon me një OJQ lokale për t’i shënuar predhat. Më pas ai i kthen fotografitë dhe ia kalon 40 dollarët OJQ-së.

OJQ-ja, “Qendra për Asistencë për Ushtrinë, Veteranët dhe Familjet e tyre”, konfirmoi në mënyrë të pavarur për Insajderin se Sokolenko është një vullnetar i regjistruar që i ka dërguar më shumë se 18,000 dollarë.Ai siguron pajisje taktike dhe mallra për batalionet aty pranë.

Sokolenko tha se paratë e mbledhura deri më tani kanë blerë dy sisteme Starlink, një kamionçinë dhe një pamje termike. OJQ-ja ofron gjithashtu radio, ilaçe, ushqime dhe çanta gjumi.

“Unë nuk jam aq i guximshëm për të marrë pjesë në luftë, kështu që po përpiqem të bëj më të mirën për të ndihmuar ushtarët të qëndrojnë gjallë dhe të vrasin armiqtë,” tha ai.

Ai vendosi t’i përkushtohej mbledhjes së fondeve, duke hapur një llogari në “Telegram” ku rindante videot ushtarake virale, duke fituar rreth 12,000 ndjekës në këtë proces.Pasi fitoi 1600 ndjekësit e tij të parë, ai iu afrua OJQ-së dhe i pyeti se çfarë kishin nevojë për të blerë.Në maj, atij i lindi ideja për projektin mesazhe mbi predha, kur pa se ushtarët po i shkruanin me mesazhe për t’u hakmarrë për kolegët e tyre të rënë.

Porositë e tjera kanë ardhur nga e gjithë bota, duke dërguar “dashuri” nga vende si Belgjika, Gjermania, Shqipëria dhe Australia.Të tjerë e kanë shfrytëzuar atë si një mënyrë të pazakontë për t’u thënë “gëzuar ditëlindjen” miqve dhe të dashurve të tyre.

“Është paksa një pyetje provokuese, por si ukrainas, si me çdo ukrainas mund të them se jam i lumtur të di që u vranë sa më shumë ushtarë rusë”, tha student.

Artikulli paraprakTEMPERATURA DERI NË 32 GRADË CELSIUS, PARASHIKIMI I MOTIT PËR DITËN E SOTME
Artikulli tjetërTECH/ MAKINA ME ENERGJI DIELLORE GATI NË NËNTOR, KARIKOHET THJESHT DUKE E LËNË NË DIELL