Shumë nga ju mund të kenë dëgjuar se pirja e lëngut të boronicës ndihmon në parandalimin dhe luftimin e infeksioneve urinare, por ky nuk është përfitimi i vetëm prej tij. Studimet e fundit kanë zbuluar gjithashtu se lëngu i boronicës mund të ngadalësojë ose zvogëlojë ashpërsinë e sëmundjes kronike dhe të parandalojë dëmtimin oksidativ të lidhur me moshën.

Burimi i mirë i vitaminave C dhe E për shumicën e njerëzve të shëndetshëm, lëngu i boronicës është i sigurt.

Përfitimet shëndetësore nga lëngu i boronicës përfshijnë:

– Lufton dëmet e lidhura me moshën

– Përmirëson shëndetin e zemrës

– Parandalon infeksionet e traktit urinar

– Ndihmon aparatin tretës

– Mbështet shëndetin pas menopauzës

Kujdes!

Lëngu i boronicës mund të jetë një pjesë e shëndetshme e dietës tuaj dhe madje mund të ndihmojë në mbrojtjen nga gjendje të caktuara shëndetësore, por nuk zëvendëson trajtimin mjekesor ndaj një patologjie të caktuar. Nëse mendoni se keni një infeksion urinar, ju duhet të shkoni te mjeku juaj.

Sasitë normale të konsumit të lëngut të boronicës janë të sigurta dhe të shëndetshme, por tejkalimi mund të shkaktojë efekte anësore si stomak të acaruar, diarre apo të ndikojë në nivelin e sheqerit në gjak

Artikulli paraprakRAMA PUBLIKON VIDEON, VIZITON FAMILJEN E ISH-PRESIDENTIT HASHIM THAÇI DHE MERR DHURATËN E VEÇANTË
Artikulli tjetërSHTYPI I DITËS 20 QERSHOR 2022, ÇFARË SHKRUAJNË GAZETAT SOT