Rusia ka dëbuar tetë diplomatë grekë dhe u ka dhënë atyre afat tetë ditë që të largohen nga vendi, tha sot Ministria e Jashtme ruse.

Ministria e Jashtme e Kremlinit tha se i kishte shpallur diplomatët “persona non grata” dhe thirri ambasadorin grek për të protestuar për atë që e quajti “kursin konfrontues të autoriteteve greke ndaj Rusisë, duke përfshirë furnizimin me armë dhe pajisje ushtarake për regjimin e Kievit”.

Ministria tha se kishte protestuar gjithashtu kundër një vendimi grek për të shpallur një grup diplomatësh rusë “personae non gratae”.

Muajin e kaluar, një burim i tha Reuters se Berlini synonte të dorëzonte rreth 100 Marder IFV të vjetra në pronësi të prodhuesit të armëve Rheinmetall në Greqi, e cila është anëtare e NATO-s dhe BE-së.

Athina, në këmbim, do të furnizonte Ukrainën me BMP IFV të stilit sovjetik, tha burimi.

Artikulli paraprakINCIDENT NË KUVENDIN E MAQEDONISË/ DEPUTETI I BDI RRETHOHET NGA OPOZITA, PAS FYERJEVE, IU KTHEHET ME FILXHANË E SHISHE (VIDEO)
Artikulli tjetërJORDANI, DHJETË VIKTIMA DHE 251 TË PLAGOSUR NGA RRJEDHJA E GAZIT TOKSIK