Ishulli Bouvet konsiderohet si vendi më i largët në botë. Ndodhet në pjesën jugore të Oqeanit Atlantik dhe administrohet nga Norvegjia. Ishulli u zbulua për herë të parë në shekullin e 17-të nga Jean-Baptiste Charles Bouvet de Lozier, një marinar francez. Mori statusin e një rezervati natyror në vitet 1970.

Ishulli ka vetëm 49 kilometra katrorë dhe është pothuajse tërësisht i mbuluar nga akulli. Shkëmbinjtë e thepisur në të gjitha anët e ishullit e bëjnë jashtëzakonisht të vështirë daljen në breg.

Olavtoppen, 780 metra mbi nivelin e detit, është maja më e lartë në ishull. Një nga faktet më interesante është popullsia e ishullit Bouvet.

Nuk ka asnjë. Duke qenë aq larg nga çdo gjë në horizont, askush nuk mund të jetojë atje. Duke qenë një rezervat natyror i siguruar, turizmi është i ndaluar dhe askush tjetër përveç ekspeditave kërkimore shkencore nuk lejohet të shkelë në ishull.

Artikulli paraprakEMIGRANTËT SHQIPTARË DËRGUAN NJË REKORD PREJ 1 MILIARD EUROSH NË VENDIN MËMË NË 2020-N
Artikulli tjetërTRAGJIKE! 28-VJEÇARJA RREH PËR VDEKJE FËMIJËN E PARTNERIT TË SAJ, FOSHNJA ISHTE VETËM 16 MUAJSHE