Në kuadër të luftës në Ukrainë, Gjermania e ka furnizuar këtë vend me armatime të ndryshme. Pas SHBA edhe Gjermania ka publikuar sot listën e armëve të dërguara dhe që do të dërgojë në Ukrainë.

Qeveria gjermane ka publikuar për herë të parë një listë të dërgesave të armëve në Ukrainë.

Në të pasqyrohen të gjitha armët dhe pajisjet ushtarake që tashmë i janë dorëzuar Ukrainës dhe janë planifikuar për dorëzim.

Sipas informacioneve, bëhet fjalë për armë nga stoqet e Forcave të Armatosura Gjermane dhe dërgesa nga industria gjermane e armatimeve. Lista përditësohet rregullisht.

Zëdhënësi i qeverisë, Steffen Hebestreit tha në Berlin se me këtë publikim, Gjermania ndjek praktikën e aleatëve më të afërt, siç janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ndër armët e dorëzuara deri tani janë 3000 predha topash të lehtë kundërtank, 100.000 granata dore, 500 raketa kundërajrore Stinger, 100 mitralozë dhe 16 milionë fishekë. Përveç kësaj, ka shumë pajisje si 23.000 helmeta luftarake, 14.900 mina antitank, mjete motorike, 1.200 shtretër spitalorë dhe katër pajisje elektronike anti-dronë dhe një spital fushor.

Obus vetëlëvizës i ushtrisë gjermane 2000

Pothuajse katër muaj pas fillimit të luftës, nga Gjermania mbërriti në Ukrainë edhe artileria e parë e rëndë,sipas burimeve ukrainase. Ambasadori ukrainas Andrij Melnyk konfirmoi për agjencinë gjermane të shtypit se armët moderne kanë mbërritur në Ukrainë.

Ukraina raportoi se ndërkohë kishte marrë obusët vetëlëvizës 2000. “Më në fund obusi 155 milimetrash është pjesë e arsenalit të të artilerisë ukrainase”, shkroi të martën në Twitter ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksij Resnikow. Ai falënderoi Ministren e Mbrojtjes Christine Lambrecht (SPD) “për të gjitha përpjekjet” e bëra për të mbështetur Ukrainën.

Qeveria gjermane ka në plan ta furnizojë Ukrainën, ndër të tjera edhe me 30 tanke anti-ajrore Gepard dhe një sistem të mbrojtjes ajrore Iris-T SLM si dhe tre raketahedhës të shumëfishtë./DW

Artikulli paraprakBILANCI I COVID NË VEND, RRITET NUMRI I RASTEVE TË REJA, ASNJË VIKTIMË NË 24 ORËT E FUNDIT
Artikulli tjetërSHERRI NË FAMILJEN SHQIPTARE PËRFUNDON NË POLICINË GREKE